Free walking tour – co to jest?

Free walking tour to inaczej wycieczka z przewodnikiem, za którą nie musimy płacić ustalonej z góry kwoty. Spacery z oprowadzaniem opłacane z napiwków zaczęły zdobywać coraz większą popularność również i w Polsce, od kiedy zniesiony został w naszym kraju obowiązek posiadania licencji przez przewodników. Każdy uczestnik tego rodzaju wyprawy sam decyduje, ile zapłaci osobie prowadzącej wycieczkę – przewodnik poprosi nas o napiwki po zakończeniu spaceru.

Free walking tour wycieczki z przewodnikiem 

Wynagradzane napiwkiem od uczestników wycieczki z przewodnikiem to doskonała alternatywa dla tradycyjnych spacerów z oprowadzaniem po mieście opłacanych z góry. Uczestnicy sami decydują, ile zapłacą za spacer zorganizowany w takiej formule. Wysokość napiwku zależy od zasobności portfela każdego z turystów i od tego, jak wysoko ocenią oni kompetencje i charyzmę przewodnika. W czasach inflacji i wysokich cen rozwiązanie tego rodzaju stanowi z pewnością doskonałą alternatywę dla często kosztownych wycieczek z licencjonowanym przewodnikiem. Zwiedzanie i poszerzanie horyzontów, poznawanie świata i dziedzictwa kulturowego odwiedzanych miast nie mogą być przywilejem wyłącznie osób o zasobnym portfelu – to nasze wspólnie, ponadnarodowe dobro. A korzyści z takiej formy zapoznawania przyjezdnych z dorobkiem kulturalnym najpiękniejszych miejscowości w danym kraju czerpią wszystkie strony – zarówno turyści, którzy w dzisiejszych czasach nierzadko nie mogą pozwolić sobie na wynajęcie kosztownego przewodnika, jak i miasto, które w ten sposób zyskuje bezpłatną promocję.

Kim są przewodnicy free walking tour?

Bezpłatny spacer po mieście poprowadzić może każdy, kto orientuje się, gdzie w danym mieście znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne i poznał dzieje poszczególnych zabytków i dzieje miasta. Warto jednak wiedzieć, że w prowadzenie free walking tour zaangażowani są przede wszystkim pasjonaci, dysponują odpowiednią wiedzą, nieustannie ją pogłębiają, a także lubią dzielić się nią z innymi. Osoby prowadzące wycieczki z przewodnikiem nieustannie doskonalą się i poszerzają wiedzę – pamiętajmy, że dopinguje je do tego fakt, iż na wysokość napiwków, jakie otrzymują, znaczący wpływ ma jakość wykonanej usługi; jeśli przewodnik zachwyci turystów swoją wiedzą i błyskotliwością, z pewnością zostanie lepiej wynagrodzony. Bardzo często atutem osób oprowadzających wycieczki wynagradzane napiwkami jest fakt, że są tzw. „lokalsami” – mieszkańcami danego miasta, doskonale znającymi nie tylko podręcznikowe fakty, ale także miejskie tajemnice i zakamarki. Nierzadko przedstawiają oni turystom swój własny, autorski program oprowadzania po mieście (związany na przykład z historią ich własnej rodziny), mogą też podpowiedzieć, gdzie można zjeść smaczny obiad w korzystnej cenie albo gdzie warto zboczyć z utartych turystycznych szlaków, by zobaczyć coś wyjątkowego, czego próżno szukać w tradycyjnych bedekerach.   

Jak wysoki powinien być napiwek dla przewodnika? 

Napiwek za uczestnictwo w oprowadzaniu to wyraz naszej wdzięczności za wykonaną usługę, rodzaj grzecznościowej opłaty, a przy tym wyraz naszego uznania dla osoby, która dzieli się z nami wiedzą na temat miejscowości, w której gościmy. Na całym świecie przyjęte jest wynagradzanie napiwkiem przewodników free walking tour, choć jego wysokość jest zróżnicowana, w zależności od kraju i naszych zasobów. Wysokość napiwku zależy od indywidualnej decyzji każdego z uczestników oprowadzania. Z pewnością warto docenić przewodnika, który wyróżnia się znakomitą wiedzą, komunikatywnością i umiejętnością ciekawego podania informacji.

O czym należy pamiętać, uczestnicząc we free walking tour

Wybierając się na wycieczkę z przewodnikiem, należy uprzednio zapoznać się z jej szczegółami. Na stronie organizatora w internecie warto upewnić się, czy uczestnictwo w tego rodzaju spacerze wymaga rezerwacji miejsca, o której godzinie i w którym punkcie miasta zaplanowana została zbiórka. Warto także zapamiętać wskazówkę dotyczącą tego, w jaki sposób będziemy mogli rozpoznać grupę, do której mamy dołączyć. 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz